Bankok és repterek informatikai rendszerei álltak le világszerte
A CrowdStrike nevű kiberbiztonsági cég egyik termékének frissítése miatt a Windows rendszert futtató számítógépek használhatatlanná válnak.
A The Register számos beszámolót talált arról, hogy a Windows 10-es PC-k összeomlanak, megjelenik a Kék Halál képernyő, majd nem tudnak újraindulni.
„Az egész szervezetünknél BSOD-t tapasztalunk, amelyet a csagent.sys okoz, és ez kritikus szolgáltatásokat tesz tönkre. Nyitok egy hibajegyet, de ez nagy probléma” – írta egy felhasználó.
A fórumok arról számolnak be, hogy a CrowdStrike kiadott egy figyelmeztetést egy URL-lel, amely tartalmazza a következő szöveget: "Tech-Alert-Windows-crashes-related-to-Falcon-Sensor-2024-07-19" – de ezt csak a regisztrált ügyfelek érhetik el.
Egy állítólagos képernyőkép az adott cikkből a következőt tartalmazza: "A CrowdStrike tisztában van a Falcon Sensor-ral kapcsolatos Windows gazdaösszeomlásokkal kapcsolatos jelentésekkel. A tünetek közé tartozik a gazdagépeken fellépő hibaellenőrzés\kék halál hiba, amely a Falcon Sensor-ral kapcsolatos."
A CrowdStrike mérnökei dolgoznak a probléma megoldásán.
A Falcon Sensor egy olyan ügynök, amelyről a CrowdStrike azt állítja, hogy "blokkolja a rendszereket érő támadásokat, miközben rögzíti és naplózza a tevékenységeket, hogy gyorsan észlelje a fenyegetéseket."
Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy maga az érzékelő a fenyegetés.
Ez egy folyamatosan fejlődő történet, és a The Register frissíti, amint új információk érkeznek. ® Frissítve 0730 UTC-kor a következővel:
Brody Nisbet, a CrowdStrike vezető fenyegetésvadásza megerősítette a problémát, és az X-en a következőt posztolta:
Van egy hibás csatorna fájl, tehát nem teljesen egy frissítésről van szó. Van egy megoldás... 1. Indítsa el a Windows-t Csökkentett módban vagy WRE-ben. 2. Menjen a C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike mappába. 3. Keresse meg és törölje a "C-00000291*.sys" nevű fájlt. 4. Indítsa el normál módon.
Egy későbbi posztban azt írta: "Ez a megoldás nem segít mindenkinek, és jelenleg nincs további használható segítségem."
A probléma valóban világméretű, Ausztráliától kezdve, itthon is több helyről jelentették a problémát, többek között a feihegyi repülőtér is érintett, a 24.hu információi szerint.
A reptér saját Facebook oldalukon, FB bejegyzésben értesítette az utazóközönséget a várható késések miatti tórlódásokról.
"AZ UTASFELVÉTELI RENDSZER HIBÁJA MIATT KÉSÉSEK ÉS TORLÓDÁS A REPÜLŐTÉREN
Globális informatikai hiba miatt több légitársaság utasfelvételre használt rendszere leállt, ezért járatkésésekre, torlódásra és jelentősen megnövekedett várakozási időre kell számítani a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A probléma a Eurowings, a Ryanair, a Turkish Airlines és a Wizz Air járatait érinti. Több légitársaság megkezdte az utasfelvétel manuális elvégzését. A Budapest Airport a földi kiszolgáló vállalatoktól kapott információk alapján hangosbemondás útján tájékoztatja az utasokat, a helyszínen várakozóknak vizet biztosít. "
Mivel a szakemberek már dolgoznak a hiba elhárításám, reméljük hamarosan sikerül megoldani a helyzetet, bár addig is ki tudja, mennyi és milyen informatikai, gazdasági és egyéb károk történnek emiatt.
Forrás és eredeti hír angol nyelven: 24.hu, TheRegister
A technológia gyors fejlődése ugyanúgy megnyitotta az utat a kiberbiztonsági fenyegetések és a szoftverfejlesztések új korszaka előtt. Ahogy átlépünk a 2024-es évbe, a kiberbiztonság és a szoftvertechnológia területén várhatóan jelentős változások fogják meghatározni az iparág jövőjét. Ez a cikk elemzi a várható trendeket és azok hatásait a vállalkozásokra és a magánszemélyekre, átfogó képet nyújtva a 2024-es kiberbiztonsági helyzetről.